W roli osób wspomagających (tzw ko-facylitorów) występują dwie lub trzy osoby będące w procesie facylitacji (tzw FIT - Facylitator in Training). Mogą to być osoby polsko języczne lub ze Słowacji, Czech, Węgier.
"Jest w sercu tęsknota za pokojem.
Przez rany i odrzucenia, których doświadczyliśmy w przeszłości boimy się podjąć ryzyko.
W tym strachu porzucamy marzenie o autentycznej wspólnocie jako nierealną wizję.
Są jednak sposoby, dzięki którym ludzie mogą znowu się spotkać, sposoby na zagojenie starych ran. Misją Warsztatów Budowania Wspólnoty jest nauczyć tych sposobów:
- sprawić, że nadzieja stanie się realna
- sprawić, że ta wizja zamanifestuje się w Świecie,
który prawie już zapomniał jak wspaniale być człowiekiem.”
Warsztaty budowania wspólnot to proces grupowy, który w krótkim czasie pomiędzy ludźmi z różnych środowisk, często o przeciwnych poglądach, pomaga stworzyć głębokie połączenie, poczucie zaufanie i bezpieczeństwa oraz autentyczne i szczere relacje.
Szczególnie mocno chcemy podkreślić, że proces tworzenia wspólnot bazuje na naszym wrodzonym, naturalnym procesie budowania głębokich relacji. A warsztaty budowania wspólnot pozwalają nam go wydobyć na światło dzienne.
Trening Umiejętności Budowania Wspólnoty "Sztuka Połączenia", OSADA.EARTH w Prosinku, 8-11.06.2023
* głębokiego połączenia, szczerych i autentycznych relacji, pomimo różnic,
* przełomu w swoim rozwoju osobistym i duchowym,
* spokoju w tym chaotycznym świecie,
* poczucia przynależności: będziesz słyszanym, widzianym i rozpoznawanym,
* wyjścia ze stanu osamotnienia,
* odnajdowania poczucia sensu.
Zdajemy sobie sprawę, że ze względu na złe doświadczenia z przeszłości wiele osób jest przerażonych ryzykiem lub sceptycznie nastawionych do możliwości istnienia prawdziwej wspólnoty. Istnieją jednak metody, które mogą nas z powrotem zjednoczyć, wyleczyć stare rany i sprawić, że nadzieja i wspólnota znów staną się rzeczywistością!
Ten wyjątkowy, empiryczny warsztat daje możliwość nauczenia się i przećwiczenia kluczowych umiejętności komunikacyjnych i nawiązywania kontaktów oraz wniesienia pokoju i wspólnoty do codziennego życia.
* Powierzchownych relacji
* Manipulacji
* Chaotycznej komunikacji
* Bycia samotną/ym, odizolowaną/ym lub niezrozumianą/ym
* Władzy demonów swojej przeszłości
Używamy procesu grupowego odkrytego przez Scotta Pecka, by doświadczyć przejścia od PSEUDO-WSPÓLNOTY (gdzie wszyscy są mili, ale relacje raczej płytkie i powierzchowne) do prawdziwie głębokiej WSPÓLNOTY (gdzie być może mniej ludzi lubisz, ale więcej kochasz).
* będziesz poznawać bariery oddzielające Cię od innych i mieć okazję zaryzykować doświadczenie czegoś nowego,
* zdobędziesz też lepsze zrozumienie, czym jest proces wspólnotowy i jak się w nim poruszać,
* poznasz sposoby komunikacji wzmacniające budowanie relacji,
* doświadczysz bliskości w głębokim spotkaniu z ludźmi, którzy wierzą, że zmiana w relacjach, w byciu w świecie, odczuwaniu i dzieleniu się tym z innymi, jest możliwa właśnie teraz.
Czym nie jest ten warsztat:
* terapią,
* szkoleniem z narzędzi,
* dyskusją na temat wspólnot,
* spotkaniem, na którym omawia się aspekty techniczno-logistyczne tworzenia osad, społeczności, czy wspólnot.
Ten warsztat to przede wszystkim PROCES i wspólne DOŚWIADCZANIE procesu grupowego prowadzącego do wspólnoty.
Mamy dwa rodzaje warsztatów:
* Warsztat Umiejętności Budowania Wspólnot (CBST - Community Building Skills Training)
* Warsztat Budowania Wspólnot (CBW - Community Building Workshop)
Poniżej w tabelce pokazane jest czym różnią się te warsztaty.
Warsztat Budowania Wspólnot CBW
Czas trwania - 3 dni
95% czasu w kręgu
Facylitator jest tylko przewodnikim w procesie, który należy do grupy.
Skupienie na: grupa uczy się, jak przyswoić kluczowe umiejętności i wytyczne, porzucić przeszkody w autentycznej komunikacji oraz budować i doświadczać prawdziwej więzi, pokoju i wspólnoty.
Warsztat Umiejętności Budowania Wspólnot CBST
Różne długości od 1 do 5 dni
Połączenie krótkich wykładów, ćwiczeń i czasu w kręgu.
Facilitator prowadzi krótkie wykłady, aby nauczyć technik i wprowadzić koncepcje budowania wspólnot, prowadzi ćwiczenia a w kręgu jest jedynie przewodnikiem procesu.
Koncentrujemy się na wykonywaniu ćwiczeń, wskazówek oraz wytycznych przedstawionych przez facylitatora oraz na omawianiu procesu zachodzącego podczas czasu w kręgu.
Budujemy umiejętności komunikacji z perspektywą ich wykorzystaniu w życiu z naturalną intencją rozszerzania pokoju i tworzenia wspólnot.
Polecane dla osób i grup: poszukujących osobistego
i duchowego rozwoju, przełamywania blokad rozwojowych, usprawnienia umiejętności komunikacyjnych, umiejętności słuchania, a także przezwyciężania izolacji.
Opracowany przez M. Scotta Pecka, MD, aby budować i doświadczać bycia we wspólnotach.
Polecany dla:
1) osób poszukujących rozwoju osobistego i duchowego,
2) grup, zespołów, organizacji dążących do poprawy zaangażowania, efektywności zespołu, inteligencji emocjonalnej, rozwoju przywództwa.
Opracowany przez Edwarda Groody'ego, MSOD, aby budować i doświadczać wspólnot, rozwijać określone umiejętności i metody, a przede wszystkim, aby przywrócić je do codziennego życia, tj. domu, pracy, szkoły itp.
Przede wszystkim warsztaty są facylitowane, a nie prowadzone. Oznacza to, że proces tworzenia wspólnoty jest niejako ‚własnością’ grupy, a nie prowadzącego. Jego zadaniem jest czuwanie nad poprawnością wyłaniania się tego procesu. Istotne jest, aby zrozumieć, że proces ten jest w każdym z nas, a podczas warsztatów jest on jedynie uwalniany.
I dlatego nie może zostać narzucony czy zmieniany, musi pojawić się w naturalny sposób. Dlatego mówimy o facylitowaniu, a nie prowadzeniu warsztatów.
Wieloletni współpracownik Scotta Pecka i jego bezpośredni następca/spadkobierca. Od 35 lat buduje wspólnoty na całym świecie w ramach organizacji, którą sam stworzył - Community Building International.
Edward Groody poświęcił całe życie na szerzenie wizji i doświadczenia pokoju i prawdziwej Wspólnoty. Jest uznanym liderem myśli, nauczycielem, mentorem i facylitatorem metod i praktyk budowania społeczności.
Specjalizuje się w tworzeniu bezpiecznych i stabilnych relacji, aby pomóc ludziom łączyć się, uleczać się, wzrastać i stawać się bardziej tymi, którymi są - tak, aby oni i społeczności, których są częścią, mogli się rozwijać i żyć w pokoju.
Edward jest założycielem i dyrektorem generalnym Community Building International (CBI), globalnej firmy szkoleniowej i konsultingowej oraz sieci facylitatorów oferującej warsztaty, doradztwo oraz szkolenia i certyfikację facylitatorów.
Edward Groody
Edward jest jedną z nielicznych osób, które szkoliły się i pracowały ze swoim mentorem M. Scottem Peckiem, znanym autorem bestsellerów „Droga mniej uczęszczana” i „Inny bęben” oraz twórcą oryginalnego procesu budowania wspólnot. CBI posiada lokalizacje w ponad 8 krajach i szybko się rozwija.
Edward jest głównym konsultantem i trenerem ds. budowania społeczności w Milwaukee, największej i najbardziej kompleksowej, ogólnomiejskiej inicjatywy budowania wspólnot. W trakcie 10-letniego finansowania przez rząd stanowy programu budowania wspólnot, zostało przeszkolonych ponad 100 facylitatorów. Celem tej działalności szkoleniowej jest poszerzanie wiedzy na temat traumy, zmniejszanie recydywy w więzieniach, poprawianie możliwości i wyników w różnych innych programach i inicjatywach społecznych, w wymiarze sprawiedliwości, w sprawach karnych, w łagodzeniu wypalenia zawodowego pracowników i w podnoszeniu zdolność do współodczuwania.
Oprócz CBI Edward jest prezesem Ed Groody & Associates, Inc., firmy konsultingowej zajmującej się rozwojem organizacji.
On i jego zespół konsultantów od ponad dwudziestu lat pomagają firmom osiągać wyjątkowe wyniki biznesowe i tworzyć ducha wspólnoty w miejscu pracy. Przeprowadzał bardzo udane zmiany finansowe i kulturowe, inicjatywy szkoleniowe w różnych branżach, w tym w rozrywce, opiece zdrowotnej, produkcji, rządzie i innych. Edward pomaga organizacjom wdrażać zmiany i uzyskiwać wyniki w sposób, który angażuje i szanuje ludzi oraz buduje ducha wspólnoty. Przed założeniem swojej firmy konsultingowej Edward był dyrektorem ds. rozwoju organizacji w Covenant Health, dużym systemie opieki zdrowotnej we wschodnim Tennessee w USA.
Edward był członkiem grupy założycielskiej, która zorganizowała pierwsze męskie konferencje z Robertem Bly, znanym poetą i dziadkiem ruchu męskiego. Ma osobistą pasję do pracy z tym, co nazywa „poezją duchową”, jako codzienną praktyką medytacyjną. Jego nowe książki "Sacred Poetry Meditation" i "From Chaos to Community: Community Building and Peacemaking Skills" ukażą się na początku przyszłego roku. Jest długoletnim studentem modlitwy skupienia i innych praktyk medytacji kontemplacyjnej i uważności. Oprócz pełnoetatowych konsultacji i szkoleń, prowadzi medytację poezji, warsztaty uważności/kontemplacyjnego budowania społeczności dla ośrodków rekolekcyjnych, uniwersytetów i grup religijnych.